Skąd wzięli się Żydzi w Lipnie?

W dawnym Lipnie, jak w wielu innych polskich miejscowościach, żyli wspólnie ludzie różnych wyznań i narodowości. Jedną z nich byli Żydzi, którzy mieszkali w naszym mieście wspólnie z katolikami, ewangelikami i prawosławnymi. Odegrali oni ważną rolę w historii naszego regionu.

(Panorama Lipna z XIX wieku, po prawej stronie widoczna synagoga)

Najstarsze wzmianki o Izraelitach w Lipnie pochodzą z roku 1677. Społeczność ta początkowo nie spotkała się z ciepłym przyjęciem mieszkańców innych narodowości. Szlachta dobrzyńska XVII wieku, na sejmiku ziemskim w Lipnie postulowała usunięcie z miasta Żydów osiadłych po wojnie ze Szwecją.
Okres po utracie niepodległości przez Polskę, to czas wzmożonego osadnictwa Żydów w Lipnie. Dogodne położenie miasta, na granicy zaboru rosyjskiego i pruskiego, stwarzało dla nich szansę na rozwój handlu wymiennego.  Początkowo osiedlali się na obrzeżach miasta, w okolicznych wsiach pojawili się nieco później przede wszystkim w roli karczmarzy. Miasta królewskie, do których należało Lipno starały się bronić przed masowym osiedlaniem się Żydów, gdyż byli oni poważną konkurencją dla chrześcijańskich rzemieślników i handlarzy.

(Dane dotyczące zamieszkania Żydów w Lipnie)


(Żydowscy handlarze przed ratuszem na placu Dekerta)


W Lipnie, Żydzi osiedlali się najczęściej na ulicy Gdańskiej (dziś Mickiewicza), zwanej wtedy ulicą Żydowską. Ponadto jak wynika z ‘’Postanowienia Namiestnika Królestwa Polskiego z 25 maja 1824 roku w sprawie zamieszkania Żydów w Lipnie’’ otrzymali oni pozwolenie na nabywanie pustych placów, budowę domów oraz zamieszkanie na ulicach Tylnej, Koziej,Tasiemkowej, Nieszawskiej, Przekop oraz częściowo Toruńskiej. Pozostali Żydzi, mogli mieszkać w innych częściach miasta pod warunkiem posiadania 30 000 zł w gotówce. Byli to głównie bankierzy, właściciele fabryk i hurtowni. Ten przywilej dotyczył również ludzi nauki, np. medyków. Ponadto Żydzi chcący osiedlić się w częściach miasta zamieszkałych przez inne narodowości musiały dostosować się pod względem ubioru do chrześcijan oraz udowodnić znajomość języka: niemieckiego, polskiego lub francuskiego,  przed specjalną komisją.

(Ulica Tasiemkowa pod koniec XIX wieku)




 (ul. Gdańska na początku XX wieku)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Znani Żydzi urodzeni w Lipnie

Zaangażowanie Żydów w życie Lipna