Wycieczka po Lipnie śladami miejscowych Żydów

Wycieczka zorganizowana została przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Lipnie, w dniu 3 grudnia 2018 roku (rozpoczęcie Chanuki). Na to wydarzenie zaproszeni zostali uczniowie lipnowskich szkół, przedstawiciele władz miejskich oraz przedstawiciele parafii rzymskokatolickiej i ewangelicko-augsburskiej.

(Uczestnicy projektu ''Szkoła Dialogu", wraz z opiekunem panem Pawłem Szewczakiem i panią dyrektor LO w Lipnie im. Romualda Traugutta Anną Wysocką-Kuras)


(Plan wycieczki)

(Przykładowe zaproszenie, które uczniowie wręczali zaproszonym gościom)

(Plakat promujący wycieczkę, prezentujący lipnowską synagogę w tle)

(Słowniczek stworzony przez uczestników projektu po to, żeby uczestnicy wycieczki rozumieli wszystkie terminy pojawiające się podczas naszego opowiadania)

Nasza wycieczka rozpoczęła się na Placu Dekerta, gdzie uczniowie liceum zaprezentowali gościom żydowskie tańce, m.in.: Haschual. Następnie prowadzący opowiedzieli o osadnictwie żydowskim na terenie miasta, po czym cała wycieczka ulicą Tasiemkową przeszła na ulicę Kozią (Rapackiego).

(Uroczyste powitanie przybyłych gości)


(Uczestnicy wycieczki)

(Prezentacja tańców)


(Mieszkańcy Lipna z zaciekawieniem przyglądali się żydowskim tańcom)

(Uczniowie opowiadają o żydowskim osadnictwie)



(Uczniowie opowiadają gościom o ulicy Koziej)

Następnie wycieczka przeszła na ulicę Gdańską (Mickiewicza) na teren, na którym znajdowała się niegdyś ''Stara Synagoga") oraz liczne domostwa żydowskie.

(Uczniowie opowiadający o synagodze na ulicy Gdańskiej)

Następnie wycieczka przeniosła się na ulicę Kościuszki, przy której znajdował się dom Lewina.

(Wycieczka na ulicy Kościuszki)

Po tym gdy goście przeszli ulicą Kościuszki, znaleźli się na ulicy Płockiej (Piłsudskiego), gdzie swoje zakłady i sklepy posiadali miejscowi Żydzi. Uczniowie opowiedzieli tam o działalnościach gospodarczych miejscowych Żydów.

(Wycieczka na ulicy Płockiej)

Następnie wszyscy zaproszeni goście przeszli na plac 11 Listopada, po czym udali się z wizytą do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Trójcy w Lipnie, gdzie ugoszczeni zostali przez proboszcza parafii pastora Dawida Mendroka. Znajdując się w budynku, uczestnicy wycieczki posłuchać mogli o współpracy pomiędzy wyznawcami luteranizmu, katolicyzmu i judaizmu podczas najazdu bolszewickiego.

(Uczestnicy wycieczki wewnątrz kościoła)

(Pastorzy Erich Buse i Zygmunt Michelis, którzy odegrali znaczącą rolę w utrzymaniu dobrych relacji chrześcijańsko-żydowskich)

Następnie cała wycieczka opuściła świątynie, aby udać się ponownie na ulicę Gdańską (Mickiewicza), aby wysłuchać informacji o ''Nowej Synagodze".

(Wycieczka przy ''Nowej Synagodze")

Opuszczając tereny przy budynku świątyni, zaproszeni goście przeszli dalej ulicą Gdańską, na ulicę Nieszawską (Sierakowskiego). Na rogu tych dwóch ulic znajduję się budynek, w którym w okresie okupacji swoją siedzibę miała niemiecka policja. Na ulicy Nieszawskiej zgromadzeni uczestnicy znaleźli się na terenie dawnego kirkutu, gdzie usłyszeli informacje o tym cmentarzu. 

(Uczniowie opowiadający o kirkucie)

(Goście zgromadzeni na terenie kirkutu)

 (Odnaleziony fragment macewy, zaprezentowany przybyłym gościom)

Nasza wycieczka swój finał miała na bulwarach znajdujących się z tyłu ulicy Gdańskiej (Mickiewicza). To właśnie tam uczniowie opowiedzieli jak wyglądała zagłada narodu żydowskiego w naszym mieście oraz o ich losach po wojnie.




(Uczniowie opowiedzieli zgromadzonym, o tym jak wyglądała zagłada Żydów)

Uczniowie organizujący wycieczkę pod opieką pana Pawła Szewczaka zadbali o to, aby podczas wycieczki obecne były lokalne media.

(Relację z naszej wycieczki obejrzeć można było w lokalnej stacji telewizyjnej)

(Fragment Tygodnika Lipnowskiego)

Również w serwisie YouTube zamieszczony został film, nagrany podczas pokazu tańców żydowskich.















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Skąd wzięli się Żydzi w Lipnie?

Znani Żydzi urodzeni w Lipnie

Zaangażowanie Żydów w życie Lipna